MVR10D270K-S
Mfr.Part #
MVR10D270K-S
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MVR10D270K-S
Description
VARISTOR 27V 1000A DISC 10MM HIG
Stock
704
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3700 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
6J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
22 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
31 V
Varistor Voltage (Min) :
24 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V